Projekce

Co jsou projekce?

Velmi kreativní fantazie o druhých a (i o sobě) a téměř o čemkoli, prodchnuté podprahovými často neoslovenými emocemi či psychickou bolestí, přičemž tohle všechno je orazítkováno velmi často ohromnou silou až nutkavou vírou, že tak jak to/tě vidím já, tak to je a jinak to není.

S jakou důkladností a razancí a přesvědčivostí (o tobě, o tom) lidé produkují a tlačí své projekce/fantazie je často tak vtipné i strašidelné. Ve skutečnosti být s někým takovým ve vztahu je šílené a dlouhodobě sebedestruktivní. S projekcemi je spojený vždy silný sebe-potvrzovač, někteří lidé jsou schopní pro své projikující fantazie a příběhy o tobě/tom a jejich potvrzení udělat cokoli.

Takže potkáte-li kohokoli, kdo má na vás silnou projekci (není to nic těžkého, obzvlášť pokud jste autoritou) vnímejte, že jste se stali svého druhu zrcadlem jeho/jejího vnitřního dramatu, se kterým je spojené silné a emočně, bolestí prodchnuté, přesvědčení o vás a fantazie/příběh o vás.

Stanete se projekční plochou pár excelence, plátnem, zrcadlem, do kterého, ale projikující nehodlá koukat, protože by uviděl sebe a své nitro, ZRCADLO PROJEKCÍ NEUKAZUJE VAŠI VNĚJŠÍ TVÁŘ, ALE VAŠI VNITŘNÍ TVÁŘ S TĚMI RÁNAMI, JIZVAMI, STRACHY, které popíráte. Jsou pasivní projekce a fantazie ( myslím si své ) a aktivní projekce (jsem přesvědčen o tobě, že… a tak ti to říkám).

Většina fantastů a projikujících se často nedostane k tomu, aby projekční ploše naslouchali, či důvěřovali, to je příliš velký cíl. Budhažel vám je třeba oznámit, že stejný průser jsou zjednodušeně řečeno pozitivní projekce, nu to když vás někdo začne tak nějak neadekvátně adorovat, chválit, idealizovat si vás, tak dost pravděpodobně po nějaké době v jeho očích zklamete, protože nikdo není schopen, a dokonce by neměl být ani ochoten naplňovat kohokoli přehnaně pozitivní/negativní projekcí. Výsledkem je zklamání v jeho/jejích očích. Jedna z prvních věcí, kterou mě naučili moji učitelé, mistři terapeuti, je právě chápání projekce a důležitost zralosti jednotlivce či skupiny své projekce uchopit, integrovat. Tak jako průvodce projekce rozpoznávat.

Nu jak asi dobře víte, stále běhá mezi námi více než dost těch, kteří svůj život a svou identitu vyskládávají a udržují na různorodých projekcích se sebe-potvrzovacím robotem k tomu. On/ona jsou nějací – a tak to je a tak to je a tahle odrhovačka hraje stále dokola. Řekl bych, že projekce jsou svého druhu ventil, sebe-regulativní mechanismus hlubokých pocitů, často nevědomých. Také si myslím, že skutečné zralé vztahy mohou vznikat, být žity až za hranicemi říše projekcí/nebo vysokou osobní zralostí vzájemné projekce osvobozovat.

Malé zamyšlení ranního ptáčete.

Tagy: