Každá lidská bytost potřebuje růst a být ve svém růstu uznána.

Představovací online introvečer
k Přechodovému rituálu pro chlapce a dívky

13. 5. 2024, 18:00 |

Online (ZOOM)

lektoři: Jan Čermák a Blanka Tichavská

Často nevyřčený záměr nás rodičů je to, že se snaží svou výchovou děti připravit na dospělý život.

Tento záměr se snažíme realizovat v běhu každodenního života. V něm vidíme naše děti téměř každý den a je snadné přehlédnout drobné změny, které se u nich  dějí. Připomenou nám to třeba naši rodiče, když na návštěvě u nich uslyšíte „ten ale vyrostl“ nebo „to už je velká slečna“. Pro ně jsou tyto změny snadno viditelné, protože naše děti vidí jednou za čas. A vnější změny jsou jen špička ledovce, změny vnitřní jsou přinejmenším stejně velké a stejně úžasné.

Pokud změny u dětí nevidíme a nevnímáme, naše vztahování se k nim a podpora v jejich zrání jen těžko může odrážet to, kde jsou a jak to potřebují. To může a pravděpodobně bude mít negativní dopad na naše vztahy s nimi. Snadno se tak můžeme přes veškeré své dobré úmysly stát překážkou, které naše děti musí na své cestě k samostatnosti a dospělosti překonat. 

Přechodový rituál je prostor, ve kterém se jako rodiče můžeme společně s dětmi a dospívajícími zastavit a věnovat svou plnou pozornost sobě, jim a našemu vzájemnému vztahu. A změnám, ke kterým nás zve růst a dospívání našich dětí.

Dětem a dospívajícím přináší možnost strávit některé zážitky z minulosti, které je tíží. Přináší jim prožitek toho, že jsou schopní zvládat výzvy, které před ně život staví, a že jejich rodiče to ví a uznávají. Přináší prožitek toho, že přestože rostou a dospívají stále mají své rodiče v zádech, a že se na to mohou spolehnout. Umožní jim zažít pravdivou a otevřenou komunikaci s jejich rodičem či rodiči, ve které mají prostor být takoví, jací jsou. Přináší jim uznání jejich talentů a potenciálu a je velkou podporou v jejich rozvoji. 

Po přechodovém rituálu obvykle děti můžou získat více privilegií, po kterých touží. Současně jsou díky uctění změn, které se v nich dějí, více připravené společně s nimi přijmout i odpovědnosti, které s nimi souvisí. Což zase často potřebují rodiče.

Přechodový rituál je výživnou potravou pro náš vztah s dětmi a otevřenou komunikaci v něm.

Zveme vás na online introvečer k přechodovému rituálu, který se uskuteční v 13. května od 18.00. Přihlásit se na introvečer můžete ZDE.

Na introvečeru budeme mluvit o tom, co může přechodový rituál přinést vám, vašemu dítěti a vzájemnému vztahu. Budeme mluvit o struktuře přechodového rituálu a jeho dalších praktických aspektech. Dáme také prostor vašim dotazům.

Těšíme se na viděnou

Jan Čermák a Blanka Tichavská

Chcete:

  • se dozvědět více o tom, jak přechodový rituál podpoří zdravé dospívání vašeho syna nebo dcery,
  • dozvědět se více o tom, jak podpoří vás v předávání odpovědnosti za vlastní život vašemu synovi nebo dceři,
  • podpořit vás s rozhodnutím, zda se zúčastnit či ne,
  • získat odpovědi na dotazy, na které jste nenašli na stránkách odpověď,
  • seznámit se s průvodci přechodového rituálu s Honzou a Blankou.

MENTOŘI VÝCVIKU

Koučka, mentorka, lektorka, přes 7 let zkušeností s vedením seminářů a kruhů pro muže i ženy. Máma tří dětí, propagátorka councilu kdekoli je to možné.
Kouč. mentor výcviku mužská síla, facilitátor councilu a přechodových rituálů, otec tří dětí.

Přihláška na introvečer